środa, 19 września 2012

Chcesz być architektem ? Dowiedz się kim on jest

Architekt to człowiek z wykształceniem technicznym oraz z talentami artystycznymi i dużą wyobraźnią. Niewątpliwie zawód architekta to zajęcie wymagające wielu umiejętności pozornie ze sobą nie powiązanych. Można zastanawiać się jedynie czy w zawodzie architekta jest więcej inżynierii czy sztuki. Wydawać by się mogło że podstawa – to co najważniejsze jest techniczna i więcej jest w tym zajęciu matematyki, mechaniki i fizyki. Jednak sam proces pracy projektanta przeczy temu stwierdzeniu. Wszystko zaczyna się od koncepcji, która przeważnie znajduje swój początek na papierze w formie rysunku odręcznego.
Rysunek jest niezwykle ważny przez całe życie dla architekta i jego współpracowników – jest to forma komunikacji i bez niego nie powstałby żaden projekt zespołowy. Poprzez rysunki architekci wymieniają pomysły i ulepszają pierwotną myśl. Techniczne aspekty nabierają znaczenia później kiedy rysunkową koncepcję ktoś postanowi zrealizować. W formie artystycznego szkicu nie jest to możliwe ale znajomość zasad budowania, materiałów, współczesnych projektantowi technologii pozwala urzeczywistnić najbardziej szalone wizje.
Kilka ciekawych informacji możemy dowiedzieć się u źródła czyli na stronie biura projektowego Abrys, gdzie w zakładce o nas jest przykład współpracy, która owocuje fantastycznymi projektami. Zapewne efekt nie powstaje bez wspólnego zaangażowania, otwartości na drugiego człowieka, tolerancji, która jest niesłychanie ważna przy pracy grupowej. Zainteresowane osoby odsyłam pod rzeczony link - klikaj.
Obecnie możliwości techniczne umożliwiają przy brakach umiejętności obliczeniowych, realizację bardzo skomplikowanych obiektów, których wygląd ogranicza tylko wyobraźnia projektanta. Jest to możliwe dzięki programom komputerowym, które przejmują rolę konstruktorów. Jeszcze kilkaset lat temu nie było to możliwe. Architekci mięli więcej zadań i wydaje się,że byli nieco bardziej wszechstronni, uzdolnieni i doceniani. Inne były kiedyś priorytety, inni inwestorzy i środki finansowe. Czas realizacji projektów również miał wpływ na znaczenie architektury sprzed wieków. Teraz tempo życia odcisnęło swe piętno na odbiorze nowoczesnych budowli. Powstają one bardzo szybko, wpływ na ich wygląd mają inwestorzy, których jest więcej niż kiedyś ale mają relatywnie mniej środków. Architektura nie ma dziś tak prestiżowego znaczenia jak kiedyś. Tak jak sztuka została wyparta przez bardziej ulotne,podlegające zmianom dziedziny życia i produkcji. Głośno w reklamach i rozmowach o nowoczesnych samochodach i modzie a to co prawdziwie kształtuje wizerunek naszych czasów pozostaje bez komentarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz